Dzień Ligi Ochrony Przyrody – 9 stycznia 2026

Liga Ochrony Przyrody, to – ogólnopolskie stowarzyszenie, posiadające status organizacji pożytku publicznego, którego celem jest ochrona przyrody. LOP – najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce, została założona 9 stycznia 1928 roku na zjeździe organizacyjnym Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Informacje o jej działalności można znaleźć na stronie www.lop.org.pl.

Godłem stowarzyszenia jest stylizowany żubr z nazwą organizacji.

Na pamiątkę tego wydarzenia, co roku 9 stycznia, obchodzony jest Dzień Ligi Ochrony Przyrody.

Cele LOP:

  •  prowadzenie działalności edukacyjnej w celu kształtowania stosunku społeczeństwa do środowiska przyrodniczego, 
  • popularyzowanie wiedzy o przyrodzie, ochronie przyrody, 
  • zachęcanie do podejmowania i wykonywania społecznie prac na rzecz środowiska przyrodniczego oraz organizowania takich prac, 
  • inicjowanie oraz inspirowanie działań na rzecz środowiska przyrodniczego, 
  • czuwanie nad przestrzeganiem prawa ochrony przyrody oraz interweniowanie w przypadkach jego naruszenia.

Stowarzyszenie wydaje miesięcznik „Przyroda Polska” z wkładką edukacyjną. Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi LOP są „koła”.

Od 21 lat w naszej szkole działa SK LOP.

Z okazji Dnia LOP składam wszystkim członkom Szkolnego Koła LOP z głębi serca płynące życzenia, aby w Nowym 2026 Roku troska o nasze zdrowie, klimat i przyrodę była priorytetem Wszystkich Polaków.

Opiekun SK LOP w ZSP w Świątnikach – Iwona Stankiewicz